Comwell Kolding modtager pris for sit sociale ansvar

Comwell Kolding modtager­ pris for sit sociale ansvar

I Comwell Hotels går medarbejdere på arbejde hver dag for at gøre en forskel – en forskel for gæsterne og for hinanden. Et af de vigtigste fokusområder for arbejdskulturen i hotelkæden er at skabe et miljø, hvor der er plads til alle uden diskrimination. Comwell Kolding har netop høstet anerkendelse for et nærværende og imødekommende arbejdsmiljø fra Kolding Kommune med tildeling af prisen SammenomJOB.

”Vi tror på, at diversitet i organisationen er med til at skabe et arbejdsmiljø med høj grad af videndeling, innovation og arbejdsglæde, som også er med til at udvikle vores forretning. Derfor ønsker vi at gøre vores arbejdsplads attraktiv for alle, der kan og vil,” fortæller Mai-Britt Jensen, HR og Sustainability Direktør. 

Det er derfor med ekstra stolthed, at Comwell Kolding har modtaget prisen SammenomJOB 2023 af Kolding Kommune. SammenomJOB er en pris, der uddeles til virksomheder, der fokuserer på bæredygtige jobs og mangfoldighed på arbejdsmarkedet – f.eks. ved at inkludere personer, der har brug for ekstra støtte.

”Det er en fantastisk andekendelse at modtage prisen. Der skal være plads til alle på arbejdsmarkedet. Det handler i bund og grund om at afstemme forventninger, ønsker og kompetencer. På det grundlag kan vi sætte de bedste rammer op for alle, så både Comwell og vores medarbejdere får det maksimale udbytte af hinanden,” lyder det fra Anne-Beth Madsby, Hotelchef for Comwell Kolding, der understreger, at Comwell Kolding ikke ville have modtaget SammenomJOB-prisen uden den store dedikation fra alle hotellets medarbejdere.

”Jeg er beriget med en fantastisk støttende og rummelig medarbejderstab, som altid tager godt imod alle typer af nye medarbejdere,” slutter Anne-Beth Madsby.

Comwell Hotels har ambitiøse mål på området for medarbejdernes trivsel og personlig og faglige udvikling på tværs af alder, køn, kompetencer og nationalitet. Det inkluderer også, at der er plads til medarbejdere i deltidsstillinger samt medarbejdere, der på forskellige vilkår er ansat i en fleksjobordning.

Comwell Hotels indgik desuden et partnerskab med Solsikkeprogrammet i 2023 for at skabe tryghed for gæster og medarbejdere med usynlige handicaps. Det betyder også, at alle medarbejdere i Comwell er trænet i at møde en gæst, der bærer Solsikken.

Om Comwell Hotels

Comwell er en danskejet og landsdækkende hotelkæde med hoteller i hele Danmark og ét i Sverige samt ODEON i Odense og Centralværkstedet og Smedien i Aarhus. I mere end 50 år har Comwell drevet møde- og konferencehoteller og har gennem årene høstet flere priser for deres møde-, service- og madkoncept.

Comwell var de første til at introducere danskerne for den moderne mødepakke tilbage i 1969. I dag er det stadig Comwells kerneforretning, og den professionelle rådgivning, indsigt, læringsværktøjer og sparring varetages af hotelkædens trænede MeetingDesignere. Comwell servicerer også uddannelses- og kursusforløb, workshops, jobsamtaler, bestyrelsesmøder, udstillinger og events og råder over knap 3.000 værelser samt 350 møde- og konferencelokaler.

Læs mere om Kolding Kommunes pris SammenomJOB her
Læs Comwells ESG-rapport 2022 her for mere info om Comwells sociale ansvar
Den enes affald - den andens guld

Den enes affald - den andens guld

I Comwell har vi hjulpet med at føre to mindre producenter sammen om at udvikle en ny, økologisk og dansk melblanding med både smag og samvittighed i fokus. En ny form for partnerskab, vi startede op i 2024, som vi fremover ønsker at dyrke i endnu højere grad. Sådan kan vi være med til at støtte lokale og mindre producenter, mens vi sammen kan udvikle og skabe produkter med prima smag og mere bæredygtighed i fokus.

”Det er kun fantasien, der sætter grænser”

”Det er kun fantasien, der sætter grænser”

Kathrine Brinkløv er Venue Chef på Comwell Centralværkstedet, hvor der er højt til loftet, togskinner i gulvet og en rustik charme, der allerede har gjort stedet til en favorit, når det gælder konferencer, møder og events. Med sig i bagagen har Kathrine en international karriere og et tårnhøjt ambitionsniveau – både for stedet, gæster og fremtidens arrangementer.

Et kvart århundrede i Comwell

Et kvart århundrede i Comwell

Den 21. februar 2025 markerer en ganske særlig milepæl for Frederik Jelstrup, hoteldirektør på Comwell Bygholm Park og F&B Direktør i Comwell Hotels. I et kvart århundrede har han været en del af den danskejede hotelkæde, og hans rejse i koncernen har været præget af lysten til at skabe forandring og en stålfast tro på, at når både hotel, medarbejdere og gæster smiler, så går alting op i en højere enhed.